Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Břitva 2009 – 24.4.2010 – Melodka, Brno
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Břitva 2009 – 24.4.2010 – Melodka, Brno

Hodnocení uživatelů:  / 29
NejhoršíNejlepší 

Pro většinu lidí skončil rok 2009 v prosinci. Pro tvrdě rockové publicisty a českou hudební scénu však teprve v sobotu 24. dubna, kdy se v brněnské Melodce konalo slavnostní vyhlašování výsledků devátého ročníku rockových cen Břitva, spojené s koncertem pěti českých kapel. Tato bohatě a dlouho předem propagovaná akce měla být velkou událostí roku. Doopravdy se jí to povedlo?

Večer zahájil pražský projekt NEGATIVE FACE, který – jak sami muzikanti oznámili – se koncertně sejde výjimečně, proto měli návštěvníci Melodky jedinečnou příležitost si jejich živé vystoupení užít. Zda si ho někdo z prvních návštěvníků opravdu vychutnal, o tom by se dalo spekulovat. I když pomineme výpadky techniky, za které však kapela nemohla, NEGATIVE FACE příliš es v rukávu neměli. Nedávala bych to za vinu výkonům, jako spíše experimentálnímu stylu, jež málokoho nadchne. Ačkoliv jejich kreativitu a herecké výkony zpěváka obdivuji, toto vystoupení ve mně nic kromě rozpaků nezanechalo.

Následující, tentokrát domácí bandou, byli FORGOTTEN SILENCE. Další vystupující s trochu experimentálním zaměřením, tentokrát však s lepším výkonem a odezvou. Všem přítomným poklesla čelist, když legendární Bruno spustil svůj growling. Takhle mohutnou a plnou techniku jsem už hodně dlouho neslyšela. Pro mě do včerejšího večera neznámí FORGOTTEN SILENCE se tedy pár lidem do podvědomí určitě dostali, ačkoliv to pravděpodobně bylo jen díky onomu vokálu.

Pořádným probuzením a navozením atmosféry byli opět domácí ARCH OF HELL. O této symphonic melodic death metalové formaci jsem slyšela už dříve, proto jsem byla poměrně zvědavá, co publiku předvede. Euforie z pěvecky výborného, hudebně rozmanitého a hlavně konečně živého vystoupení prozradila, že jsou všichni nanejvýš spokojeni. Z velkého projevu nadšení a poté jásání o přídavek byli sami mladí hudebníci překvapeni a jak koncert, tak zbytek večera si skvěle užili.

Po vystoupení ARCH OF HELL následovalo očekávané vyhlašování cen Břitvy. Nejsledovanější kategorií byla bezesporu Nahrávka roku. Zlato si z ní se svým albem „Absorb“ odnesli DYING PASSION, kteří také hned po vyhlašování nastoupili na podium a snažili se svůj titul obhájit. Než se k hodnocení jejich výkonu dostanu, ráda bych zmínila ještě jednu kategorii, a to Médium roku. Ačkoliv naše Volume Max nebylo v závěrečných nominacích, umístilo se na pěkném 26. místě z celkových 71 soutěžících! Všem hlasujícím publicistům děkujeme!

Jak už jsem uvedla, po vyhlášení všech kategorií se chopili role DYING PASSION – skupina, o které se poslední dobou mluví dost často. Na místě je však otázka proč? Krom občasných zajímavých poloh zpěvaččina hlasu jsem se celé jejich vystoupení nudila a nenašla žádný jiný důvod, proč se z této kapely těšit. Asi mi bude ještě hodně dlouho vrtat hlavou, čím konkrétně tato banda ohromila odbornou porotu.

Ador DorathHvězdou večera byla těšínská kapela ADOR DORATH, na niž jsem se také nejvíce těšila. ADOR DORATH pro mě byli vždy jedničkou české metalové scény. A sobotním koncertem to jedině potvrdili. Zazněly skladby ze všech tří doposud vydaných alb a jejich vystoupení mělo úžasný temný náboj. Doprovodná vokalistka sice občas váhala, co v pasážích bez jejího zpěvu dělat, a proto se bez cíle procházela po podiu a kontrolovala práci kolegů, ale odvedla stejně skvělý výkon jako mužský vokalista Ivoš. Publiku se v průběhu jejich koncertu mohlo říkat opravdový kotel. Někteří návštěvníci v alkoholovém a hudebním opojení přestali ctít zábrany, začali narážet do lidí a jako šílení běhali po podiu, až už i samotným muzikantům docházela trpělivost. Kromě této nepříjemnosti museli ADOR DORATH také zkrátit setlist o asi čtyři písně, což netěšilo ani platící, ani kapelu samotnou. Tyto komplikace mě natolik popudily, že se větší kritice celé organizace této akce neubráním.

Organizátoři se snažili zajistit tomuto ročníku pořádnou reklamu. Mám na mysli nejenom propagaci v televizi, ale také osobní kontaktování účastníků skrze sítě jako Facebook či last.fm. O to víc mě mrzí, že se nakonec ne vše podařilo, jak by mělo. Mezi účinkujícími kapelami byly zbytečně dlouhé pauzy pro přestavění podia. To bych nikomu nevyčítala, pokud by to neznamenalo zkrácení vystoupení hlavní hvězdy. Pět kapel spolu s vyhlašováním cen za večer bylo příliš, a ačkoliv akce končila až po druhé hodině ranní, vše se nestihlo. Pokud by byl seznam účinkujících zkrácen o jednu či dvě kapely, vše by se stihlo včas. Dalším záporným bodem je i zmíněné chování lidí při setu ADOR DORATH. Netuším, jaký byl problém dotyčné vandaly, kteří se mezi sebou div neporvali a ničili všechno kolem sebe, vyvést pryč. Namísto toho práci pořadatelů řešili slušní návštěvníci, jež si přišli poslechnout hudbu. Díky tomuhle mě akce nakonec nepotěšila a nenaplnila tak, jak bych si představovala. A je to velká škoda, neboť se mohlo jednat o velmi příjemný zážitek.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit