Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/plugins/system/advga/advga.php on line 21

Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 39
Jani Stefanovic (Divinefire): "Into A New Dimension" je naším nejvyspělejším albem
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/volumemax.cz/volumemax.cz/templates/theme741/index.php on line 141

Jani Stefanovic (Divinefire): "Into A New Dimension" je naším nejvyspělejším albem

Jani Stefanovic není jen multinstrumentalistou kapely DIVINEFIRE, která nedávno vydala své nové, třetí album. Působí ještě v dalších kapelách, které vám mimochodem brzy představíme. Pěkné čtení.

Ahoj Jani. Jak se daří? Nové album DIVINEFIRE bylo vydáno. Jaké jsou vaše očekávání? Myslíš, že zaujmete posluchače?

Vím, že to bude znít jako klišé, ale toto je nejlepší album, jaké DIVINEFIRE kdy natočili a samozřejmě, mé očekávání je vysoké, protože jsem s albem spokojen. Nevím, jestli lidi zaujmeme, ale věřím v to, věřím, že album zanechá pozitivní dopad mezi posluchači.

Jani StefanovicNeslyšel jsem vaše první dvě alba, ale rád bych pogratuloval k vašemu třetímu počinu. Byl jsem opravdu překvapen. Výborně jste zkombinovali extrémní metal s power/symphonic metalem a křesťanskými texty a máme zde vynikající album.

V pořádku, ale měl by sis poslechnout také naše předchozí alba he he.
Původní myšlenka byla spojit právě tyto dva prvky. Extrémní metal s melodickým symphonic metalem. Je to jedinečná idea, pro nás jako kapelu však naprosto přirozená, protože já se věnuji spíš extrémnímu metalu, zatímco Rivel (Christian, zpěv; pozn. autora) je spíše z melodické školy, takže jsme si řekli, že by to byl skvělý mix. Takže, pokud budou mít lidé stejný názor, tak jsme uspěli.

Grafická úprava alba je také skvělá a Markus Sigfridsson odvedl vynikající práci. Kdo přišel s myšlenkou podobného vzhledu? Někdo z DIVINEFIRE nebo Markus?

Základní myšlenka má co do činění s mou bývalou melodic death metalovou kapelou RENASCENT. Ale ano, hlavní design je od Markuse. Vždy mu řekneme, jak si zhruba představujeme jeho práci a on něco přidá nebo něco ubere.

Co by tento obal měl představovat?

Myslím, že pro každého znamená něco jiného. Markus měl svou představu, Rivel má svou a já mám mou he he. Mohl bych ti ale říci mou verzi. Na tomto albu, jak název „Into A New Dimension“ napovídá, jsme pocítili, že naše hudba nabírá nové rozměry a jde více do hloubky. Extrémnější složka naší muziky se stala ještě extrémnější, symfonické prvky se staly symfoničtějšími a zde máš obraz. Chtěli jsme extrémnější obal s tvrdším dotykem. A tak na obalu máme osobu s křídly, obklopenou ohněm a její duše přechází do jiné dimenze.

Když porovnáš první dvě alba s „Into A New Dimension“. Je novinka v něčem lepší nebo jsou všechna alba stejně dobrá?

Když vydáme nové album, jsme vždy spokojeni. Když bys ale začal to album studovat příliš podrobně, našel bys věci, které se mohly udělat lépe. I tak si ale myslím, že tohle je naše zatím nejlepší album díky propracovanosti skladeb. Dá se říct, že písně na albu kombinují naše dvě předchozí alba. Hudebně je to pro mě naše nejvyspělejší album.

DivinefireJaké poselství skrývají vaše texty? Někteří lidé by si mohli myslet, že se z nich snažíte svými texty udělat křesťany. Myslím, že s tímhle ale budeš nesouhlasit…

Ano s tímhle opravdu nesouhlasím, protože jsme o sobě nikdy neprohlašovali, že jsme křesťanská kapela a nikdy jsme nechtěli dělat z lidí křesťany. Pravda ale je, že my věříme v Ježíše Krista, je to však naše osobní víra. Chtěli jsme mít odlišné texty, než většina jiných kapel. Nás nezajímají texty o dracích a rytířích. Píšeme o běžných věcech a snažíme se na ně dívat z lepšího úhlu pohledu. Tento svět je jedna velká pohroma, a tak se snažíme přinést do něj trochu světla a být odlišní od mainstreamu. Samozřejmě je mi jasné, že tímhle některé lidi pořádně naštvu nebo rozladím, ale to je prostě život. Nemůžeme být všichni stejní. Já raději zpívám o lásce a radosti než o vraždách a znásilněních. Myslím, že budeš souhlasit s tím, že kapel, které zpívají o podobných věcech je spousta. Všichni máme právo vybrat si, co chceme poslouchat. Musím ale jasně říct, že nikomu nechceme vnucovat naše přesvědčení.

 Hodně metalových textů je o temnotě a zlu. Vy zpíváte o lásce a světle. Nemáte s tím problémy? Nestává se vám, že na vás někdo zaútočí kvůli textům?

Odkazuji se na předchozí otázku. Ale ano, někteří lidé jsou díky tomu rozčílení nebo na nás nějakým způsobem zaútočí. Ale mě je to jedno. Podobné útoky beru s úsměvem, jen si přeji, aby ti lidé byli trochu víc otevřenější.

Podle mě, každý člověk v něco věří. Ať jsou to přátelé, rodina, náboženství, cokoli…V co věříš ty?

Ano s tím souhlasím, můžeš si vybrat, v co budeš věřit. Já věřím v Ježíše Krista a v jeho poselství, kterým je milovat každého. Je to celé postavené na myšlence lásky, odpuštění a naděje. A na tom opravdu nevidím nic špatného.

Na „Into A New Dimension“ jsi nahrál bicí, kytary, klávesy a ještě jsi přispěl s programováním a growlingem. Jak řešíte tuto situaci během tour? Máte s sebou hostující hudebníky?

Jak víš, jsme tři hudebníci, a proto když hrajeme živě, tak nemůžeme zvládnout všechny nástroje. Takže s sebou máme na tour hostující hráče.

Pojedete s DIVINEFIRE v blízké době na tour?

Já bych určitě moc chtěl, ale uvidíme, co se stane, protože nic zatím není naplánované.

DivinefireHraješ v nějakých jiných kapelách?

Ano. V současné době mám kromě DIVINEFIRE ještě 3 další aktivně působící kapely. ESSENCE OF SORROW, což je melodic metalová kapela s lehkými progresivními doteky. Debut nám vychází 10. ledna a v kapele působí ještě  zpěvák Mats Leven (ex Yngwie Malmsteen) a Mikko Härkin (ex SONATA ARCTICA). Dále je to MISERATION, což je melodic death/thrash metal se zpěvákem Christianem Älvestamem (SCAR SYMEMTRY). Album nám vychází také 10. ledna. A konečně MEHDIA, což je kapela, kterou vede Mikko Härkin. Album by mělo vyjít brzy, možná mezi lednem a únorem 2007. Takže jsem opravdu zaneprázdněný, ale mám to rád a baví mě to.

 Tvé příjmení je Stefanovic. A to není příliš běžné na Fina, řekl bych. Jsou tvoji příbuzní z jiné země než z Finska?

He he, jsi asi první, kdo se mě na tohle ptá. Má matka je Finka, ale otec je Srb a proto příjmení Stefanovic.

Jakou muziku posloucháš ve volném čase?

Poslouchám hodně různých kapel. Někdy jen ty opravdu agresivní, jindy jen kapely s čistým vokálem. Mezi mé oblíbené kapely patří například AT THE GATES, TESTAMENT, DARKANE, SOILWORK, DIABLO, SYL, RAM-ZET, MESHUGGAH, EVERGREY, DREAM THEATER, SYMPHONY X, SCAR SYMMETRY.

Jani, díky ti za tvůj čas. Přeji ti všechno nejlepší a doufám, že někdy uvidíme DIVINEFIRE na pódiu v České republice.

Díky, bylo to pro mě potěšení a doufám, že navštívíme Českou republiku. Už jsem tam hrál a je to moc hezká země.
   

Domovské stránky: www.divinefire.net

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit